Transanatolia Rally’si Sona Erdi

Transanatolia Rally’si Sona Erdi

Yedi gün boyunca 2850 km. parkura sahip ülkenizin en uzun Rally’si Transanatolia, İzmir Efes Antik Kütüphane’de yapılan finish’in ardından sona erdi.

 

Transanatolia’dan öğrendiğimiz bilgilerden; Motosiklet kategorisinde iki İspanyol pilot Joan Pedrero ve Marc Sola Terradellas’ın rekabeti Rally’ye damga vurdu. Günlük toplam 400KM’leri bulabilen etaplar toplamından sonra ikilinin arasındaki fark 30 saniye gibi göz açıp kapatıncaya kadar sürelerdeydi. En ufak hata yapanın arkadan gelen diğer İspanyol pilota geçilmesi hem rekabeti hem de seyir keyfini artırdığı bildirildi.

Bazen Pedrero’nun bazen de Sola’nın öne geçtiği bu rekabet, ne yazık ki Pedrero’nun 6. günde ufak bir kaza geçirerek 12. kaburgasını kırmasıyla son buldu. Hastahanede kontrolleri yapıldıktan sonra taburcu edilen Pedrero, yarışa devam edemese de centilmen tavırlarıyla “Kemal Merkit Centilmen Sporcu Ödülü” nü kazandı.

Daha önceki yıllarda yaptığı kazada hafif yaralanmasına rağmen motosikletini toplayıp yarışa devam ederek herkesin takdirini kazanan Ejder Erişti, bu yıl da aynı inatçılığını sürdürdü. Motosikletinin ciddi mekanik arızasından sonra bir gün start almayarak tüm günü tamirle geçiren Erişti, ertesi gün yine start almak istediğini belirterek geleneğini bozmadı.
Motosiklet kategorisinde genel klasmanda birinciliği Marc Sola Terradellas, ikinciliği Gerini Maurizio ve üçüncülüğü ise Dakar’da Türk bayrağını dalgalandıran Serkan Özdemir aldı.

 

Bugüne kadar hep kamyonu ile yarışa gelen efsane isim Marino Mutti, bu yıl QUAD kategorisinde yarışa katılarak kendi kategorisinde birinci oldu.

Transanatolia, sadece rekabetiyle değil aynı zamanda tarihe önem veren yapısı ile de özellikle yabancı yarışçılardan fazlasıyla takdir aldı. Birbirleri ile “Seneye görüşmek üzere” diye vedalaşan yarışmacılar sporun sadece rekabet değil aynı zamanda centilmenlik de olduğunu gösterdiler.

 

 

 

Bunu paylaşmalısın...
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir